Ma numesc Corina Chirila si obisnuiesc sa desenez si sa pictez de cand aveam 13-14 ani.Nu am facut niciodata studii de specialitate si am ales un alt drum in viata mea profesionala dar pentru mine pictura va ramane cea mai placuta modalitate de petrecere a timpului liber si cel mai frumos mod in care eu imi exprim cele mai profunde trairi. Imi place sa astern pe carton, hartie, panza toate sentimentele mele, toate dorintele si fanteziile mele, toate lucrurile la care aspir dar nu pot sa ajung, toate lucrurile la care pot doar sa visez.
Sarbatorile solstitiului de iarna de apropie si cu aceasta ocazie m-am gandit sa pictez un peisaj nordic cu un ren in lumina aurorei boreale. Fara sa-mi dau seama am pictat si doua figuri umane ca doua umbre in dreapta jos
Am pictat acest peisaj de vis duminica intorcandu-ma la temele abordate in adolescenta. Am pictat relativ repede, fara sa am o schita si o idee clara in cap
Aceste lumanari au fost pictate de 3 copii si sunt expuse la galeria ArtUT. Cei 3 copii prezinta acelasi subiect, o lumanare arzand in intuneric, din 3 perspective diferite.
Cu mult timp inainte de patrunderea crestinismului, pe 30 noiembrie dacii sarbatoreau ziua lupului sacru. Ei credeau ca in aceasta noapte lupii capata puteri miraculoase, devin mult mai agil si mai flexibili astfel incat isi pot vedea coada si nimic nu le mai sta in cale. Cu aceasta ocazie m-am gandit sa repostez desenele si […]